Yeni üye kaydı oluşturan tüm müşterilerimize yüzde %5 indirim kuponu ! Kupon Kodu: YENİ
Sargın Höşmerimleri’nin 1966 yılında başlayan lezzet yolculuğu ulusal marka olma yolunda hızla ilerlemektedir. Balıkesir’imizin geleneksel tatlısı höşmerimi, müşterilerimizin istek, beğeni ve beklentilerini en üst seviyede karşılamak maksadıyla köklü bir geçmişin bilgi ve tecrübesiyle her daim en doğal ve en taze malzemeler kullanarak ve yeni tatlarla çeşitlendirerek üretimimize devam etmekteyiz.

İşletmemiz kurulduğu yıldan bu yana her zaman müşteri odaklı olarak çalışmayı prensip edinmiş olup Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Çanakkale, Manisa ve İzmir illerine haftalık bir plan dahilinde soğuk hava donanımlı araçlarımızla, ülkemizin bütün şehirlerine ise internet sayfamız ve diğer e-ticaret platformları aracılığıyla hizmet vermektedir.

Balıkesir’de halen dört adet satış şubesi ve yeni üretim tesisimiz ile günlük üretilen ürünlülerimizin perakende olarak satışları devam etmektedir.

İşletme olarak müşterilerimiz ile güven, kalite ve samimiyet odaklı ilişkilerimizi geliştirme çabasıyla hammaddeden başlayıp; son ürüne kadar, kalite, gıda güvenliği ve yasal mevzuat şartlarını titizlikle yerine getirerek üretime dönüştürmeyi misyon edindik.

Sargın Höşmerimleri olarak sağlıklı ve lezzetli ürünlerimizle yeni kuşaklara ulaşmayı ve markamızla şehrimizin geleneksel tatlarından olan höşmerimi ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ederek bu değeri yarınlara taşımayı vizyonumuz olarak benimsedik.

Höşmerim’in Hikayesi

Birçok kaynakta bu tatlının adını Balıkesir'in Havran ilçesinde anlatılagelen bir hikâyeden aldığı bildirilmektedir. Osmanlı dönemi’nde evli olan hanımlar eşlerine "Er" ya da "Erim" diye hitap etmektedir. Rivayete göre, uzun yıllar vatani görevini yapıp evine dönen evin erkeğini, birden karşısında gören Fadime Hanım çok sevinir. Hemen bir yemek hazırlığına girişir. Ancak evde sadece taze peynir, yumurta ve un vardır.

Tencerenin başına geçer ve tüm bu malzemeleri sevinçle karıştırır, pişirir. Üzerine de bal gezdirip eşine ikram eder. Acaba eşi beğenecek mi diye de gözünün içine bakar. Biraz bekleyip “Hoş mu erim?” diye sorar.

Eşinin gülümseyerek “hoş, hoş” demesi Fadime Hanım’ı çok mutlu eder. İşte Balıkesir’in bu meşhur tatlısının hikâyesi dilden dile, kulaktan kulağa aktarılarak “höşmerim” adını alır. Bir çeşit peynir helvası olan höşmerimin orijinal tadının tuzsuz olduğu ve bal ya da pekmezle tatlandırıldığı söylenir.